Havnens kraner kan nu også operere ved 5. og 6. bassin
Hidtil har Esbjerg Havn’s mobile kraner typisk kunnet operere i Trafikhavnen, på Tauruskaj eller i Sønderhavnen, men nu er det også muligt at servicere kunderne ved 5. og 6. bassin.

Det fortæller Havnens driftsleder, Bjørn Eriksen.
- Den første opgave, vi har udført, fortæller han videre, - var at flytte et shakerhus og et beboelsesmodul fra Semco’s plads til den barge, der senere skulle transportere emnerne til Sønderhavnen. Shakerhuset og beboelsesmodulet var en del af et større reparationsarbejde på boreriggen ”Energy Endavour”, og Havnens kran udførte i øvrigt også de løft, der skulle udføres for at montere modulerne på riggen.
- De var på henholdsvis 105 og 40 tons, og arbejdet blev udført til kundens tilfredshed, konstaterer Bjørn Eriksen. Årsagen til, at man nu kan få kranerne helt ud til den nordlige del af havnen, er, at man har fået mulighed for at afmontere rundkørslen ved HE Bluhmesvej og Bådebrogade. Nu kan kranerne komme igennem her og via Molevej køre ”bagom” ud til 5. og 6. bassin. |